Wykonawcy:   A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż 1-9

Czytelnia / Efekty i kostki

DOD Overdrive Plus FX50-B

Data dodania: 11-02-05
Język:  
Autor: Darks
Dział: Efekty i kostki
W dzisiejszych czasach duża część muzyków z politowaniem patrzy na klasyczne kostki typu overdrive i distorion. Dzieje się tak, ponieważ tego typu efekty są standardowo montowane w niemal każdym piecu. Faktycznie, dzięki wbudowanym we wzmacniacze typu combo oraz heady przesterom możemy uzyskać podobne brzmienie. Ale co mają zrobić gitarzyści, którzy grają podłączeni pod klasyczne nagłośnienie audio ? Z doświadczenia wiem, że takich osób jest całkiem sporo. Jedynym sposobem modulacji dźwięku są wtedy zewnętrzne efekty. Z powodów finansowych najczęściej są nimi pojedyncze kostki efektowe. Efekty typu overdrive są wśród nich jednymi z najpopularniejszych. Prezentowany efekt wyprodukowany jest przez jedną z lepszych firm produkujących sprzęt muzyczny tego typu. Sprzętu amerykańskiej firmy DOD używa wielu profesjonalnych muzyków. Szkoda jednak, że firma ta jest w Polsce tak mało popularna.BUDOWA

a) obudowa:

Obudowę wykonano z solidnego metalu. Spód urządzenia pokryto gumą, co zapobiega samoistnemu przesuwaniu się efektu po podłodze. Jaskrawo - zółty kolor nie pozwala nie zauważyć kostki i przypadkowo na nią nadepnąć. Włącznik nożny jest wystarczająco duży, aby można było szybko i sprawnie włączyć efekt. Wykonano go ponadto z bardzo trwałego tworzywa. Oprócz włącznika, na wierzchniej części umieszczono trzy jednakowych rozmiarów potencjonometry, umieszczone w jednej lini, i diodę sygnalizującą stan prawcy urządzenia. Potencjonometry działają nienagannie - nadzwyczaj płynnie, ale z lekkim oporem, co jednak dobrze świadczy o ich jakości. Jakości urządzenia jestem naprawdę pewien, ponieważ sam jestem posiadaczem tegoż właśnie efektu i po dość długim okresie jego użytkowania nie dostrzegam w nim żadnych śladów zużycia.

b) wejścia/wyjścia:

Wszystkie gniazda umieszczono na bocznych stronach efektu. Po lewej stronie znajduje się gniazdko out oraz wejście na 9V zasilacz. Po przeciwległej stronie znajduje się gniazdo in. Wszystkie wtyki są wykonane bardzo precyzyjnie. Nawet podczas przesuwania urządzenia nie słychać żadnych trzasków, zaś wtyczki naprawdę mocno się w nich trzymają. Kostkę można zasilać również za pomocą baterii 9V. Przeznaczona do tego komora znajduje się w górnej części efektu. Klapka wykonana jest porządnie oraz efektownie (firmowe logo).

BRZMENIE

Efekt brzmi co najmniej zadowalająco. Sprawa brzmienia zależy w zasadzie tylko od ustawienia potencjonometrów. Zadziwiająco efektywnie działa regulacja tonacji. Dzięki temu można uzyskać zarówno brzmienie stylizowane na efekty typu hoover, jak i na przestery typu super fuzz. Dochodzi jeszcze regulacja pokrętłem Drive. Tutaj jest troszkę inaczej, bo potencjonometr ten w bardzo dużym stopniu współdziała z regulacją tonacji. Dany poziom zupełnie inaczej działa przy maksymalnie wysoko ustawionej tonacji, niż przy maksymalnych basach. Warto jednak wspomnieć o ciekawej opcji pokrętła Drive. W końcowych partiach regulacji dostępna jest opcja Boost, która sprawia, że dźwięk nie tylko jest mocno przesterowany, ale przede wszystkim ma bardzo długi sustain. Tak szczerze, to wydaje się, że dźwięk po prostu nie ma fazy zanikania. Przydatność tego rozwiązania jest trochę kontrowersyjna, ponieważ przy klasycznym graniu akordami bądź graniu podkładu, to ustawienie po prostu się nie sprawdza (dźwięki się zlewają i powstaje najzwyklejszy hałas). Właściwe zastosowanie ma to dopiero przy grze solowej lub intrach. No, można jeszcze spróbować zagrać na nim podkład, ale musi to być podkład oparty na pojedynczych dźwiękach.

PODSUMOWANIE

Wydaje mi się, że jest to jedna z lepszych kostek typu overdrive. No, oczywiście są znakomite efekty Bossa, ale sporo one kosztują. Nie można jednak powiedzieć, że przestery DOD'a należą do tanich. Ich ceny wachają się od 240 do 380 zł (zależnie od typu). Sęk w tym, że omawiany przeze mnie efekt jest już niemal nieosiągalny w sprzedaży detalicznej. Dlatego też nie jestem w stanie podać jego ceny. Model ten można dość łatwo dostać w komisach muzycznych lub na internetowych giełdach (np. Allegro). Sam w taki właśnie sposób zakupiłem swój egzemplarz. Sprawuje się dobrze, więc z czystym sumieniem polecam go każdemu, kto nie dysponuje rasowym przesterem wbudowanym w piec.

do góry   powrót   pokaż wszystkie artykuły