Rodzaje gitary
Na początku musimy ustalić, które wersję gitary chcemy wybrać. Gitara klasyczna zbudowana jest z gryfu i pudła rezonansowego. Najczęściej posiada 6 strun nylonowych – 3 basowe i 3 wiolinowe. Dźwięki są łagodne i ciepłe. Gitara akustyczna zbudowana jest tak, jak klasyczna, jednak różnica polega na wyrazistości dźwięków – dzięki zastosowaniu strun stalowych, akustyczna jest bardziej dźwięczna i głośniejsza. Gitara elektryczna zapewnia rockowe brzmienie. Wymaga podłączenia do wzmacniacza. Gra na gitarze elektrycznej będzie wyglądała inaczej niż na klasyku. Na początek warto wybrać gitarę klasyczną, ponieważ nauka będzie prostsza.
Pierwsze lekcje
Klasyczna gitara to instrument, którego podstawy gry możemy zgłębić sami. Można wyróżnić dwa style gry. Klasyczny polega na szarpaniu strun paznokciami, by wydobyć dźwięk. Drugi styl polega na uderzaniu strun palcami dłoni. To znacznie prostszy sposób. Jeśli jesteśmy praworęczni, to prawą ręką będziemy uderzać w struny, a lewą dociskać struny na odpowiednich progach. Od czego zacząć naukę?
1. Podstawowe chwyty gitarowe
W Internecie możemy bez problemu znaleźć filmiki czy rysunki, które dokładnie opisują ułożenie palców na gryfie, by właściwie docisnąć odpowiednią strunę. Na początek warto nauczyć się podstawowych chwytów gitarowych. Najpopularniejsze z nich to A-dur, E-dur, G-dur, C-dur, D-dur, a-mol, e-mol, d-mol. Taka kombinacja pozwoli na zagranie większości popularnych piosenek, dzięki czemu szybko zobaczymy pierwsze efekty.
2. Ćwiczenia
Stopniowo wprowadzajmy nowe chwyty. Najprostszy jest A-dur i E-dur – zapamiętajmy ułożenie palców i zmieniajmy na przemian z jednego, na drugi, żeby robić to sprawnie i płynnie. Gdy opanujemy pierwsze dwa chwyty, możemy dodać kolejny i tak stopniowo przedłużać ćwiczenia. Później możemy zmienić kolejność chwytów. Pozwoli nam to zapamiętać chwyt, zwinnie go zmieniać i nauczymy się też jego prawidłowego brzemienia.
3. Bicie gitarowe
To jeden z trudniejszych etapów nauki. Bicie gitarowe nadaje rytm piosence. Na początek najlepiej wybrać proste bicie góra – dół – góra – dół. Ruch powinien być płynny, a palce musza powinny dotykać wszystkich strun, żeby wydobyć pełny dźwięk. Warto wprowadzić liczenie 1 i 2 i 3 i 4 i. Każda cyfra odpowiada uderzeniu ręką w dół, a ,,i’’ odpowiada ruchowi w górę. Zacznijmy od wolnego tempa i stopniowo je zwiększajmy.
Kurs gry na gitarze
Nauka może odbywać się również z nauczycielem. Bardzo często domy kultury oferują lekcje z nauczycielem muzyki, który będzie czuwał nad poprawną grą. Pomoże nam, gdy będziemy mieli jakieś trudności. Możemy też zdecydować się na indywidualne zajęcia, w trakcie których uwaga będzie skupiona na nas w 100%.
Zakup gitary
Dobra gitara klasyczna to wydatek rzędu kilkuset złotych. Na cenę wpływa jakoś materiału, rodzaj zastosowanego drewna czy struny. Droższe modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak na początek lepiej zainwestować w średniej jakości gitarę. Jeśli nie mamy wystarczających oszczędności lub chcemy wybrać droższy model, warto rozważyć pożyczki online. Pożyczki online często mogą być spłacane w ratach, dowiedz się więcej na https://proficredit.pl/. Odpowiednie zaplanowanie takiego wydatku pozwoli na terminową spłatę, dlatego pamiętajmy, żeby dokładnie przeanalizować, czy pożyczki online nie będą za dużym obciążeniem. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie, poszukajmy używanej gitary, która będzie znacznie tańsza, a pozwoli na naukę.