• 2 płyty DVD

  Teraz tylko
  40,00 zł

  Ponad 2 godziny szkoły gitarowej, improwizacja, skale i techniki
Wykonawcy:   A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż 1-9
FAQ Gitarzysty - Najczęściej zadawane pytania związane z gitarą

Poradnik gitarzysty to miejsce, w którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane między innymi z podłączeniem gitary do komputera, sprzętem gitarowym, gitarami, akcesoriami, efektami ale również porady i wskazówki jak czytać tabulatury i jak grać różne techniki.

Szukaj:
Pokaż wszystko
Wszystkich wyrażeń w poradniku: 45
Strona: 1 (2) 3 4 5

Sprzęt
3. Brzęczą mi struny. Co mam zrobić?

Pierwsza czynność, to podniesienie ich na mostku. Jeśli to nie pomoże (a struny będą już 3 mm nad 12 progiem), to należy wyregulować krzywiznę gryfu za pomocą pręta umieszczonego w gitarze. Krzywizna powinna wynosić 0,5 mm. Istnieje również możliwość, że po prostu zbyt mocno uderzasz w struny i wtedy uderzają one o poprzednie progi. Zdarza się, że struny brzęczą również po wymianie na grubszy komplet, wtedy wymagana jest regulacja. Ewentualnie, jeśli progi są nierówne, to można udać się do lutnika, aby ten je trochę zeszlifował. Czasem zdarza się również, że powodem tego są zużyte kluczyki lub wytarte siodełko. W obu wypadkach konieczna jest wymiana.

Sprzęt
4. Czy mogę założyć metalowe struny do gitary klasycznej?

Można, ale będzie się bardzo nieprzyjemnie grało, a poza tym zatracimy charakterystyczny dźwięk gitary klasycznej. Do takiej gitary należy stosować struny nylonowe. Poza tym silny naciąg metalowych strun może uszkodzić lub nadwyrężyć gryf gitary klasycznej, która nie jest przystosowana do takiej siły naciągu.
Skrzywionego gryfu gitary klasycznej nie da się naprawić. Wyrwaniu może ulec także mostek. Powszechne jest zakładanie metalowych strun do starych, polskich gitar firmy Defil - często jest to przysłowiowy "gwóźdź do trumny" tych gitar, wytrzymują to tylko niektóre modele.

Sprzęt
5. Gitara mi nie stroi.

Prawdopodobnie gryf gitary jest skrzywiony lub występuje inna wada techniczna. Gryf w niektórych gitarach można regulować prętowem w srodku gryfu przy pomocy klucza imbusowego( 6 ścianek). Może to być również wina źle ustawionej menzury.

Sprzęt
6. Jaka powinna być wysokość strun nad gryfem?

Wysokość sprawdzamy na 12 progu i nie powinna być ona większa niż 2,5 mm. Najlepiej, gdy mieści się w granicy 1,2 - 1,7 mm. Im niżej położone są struny tym łatwiej dociska sie akordy, używa dodatkowych technik itp. Warto zwrócić na ten czynnik uwagę.

Sprzęt
7. Co jaki czas należy wymieniać struny?

Jest to uzależnione od intensywności ich eksploatacji. Jeśli gramy po 2 godziny dziennie, to powinniśmy je wymieniać przynajmniej raz na pół roku. Jeśli gramy bardzo często i w różnych warunkach, to nawet co 3 miesiące. Dodać należy, że regularne czyszczenie strun i mycie rąk przed graniem mocno wydłuża ich żywotność.

Sprzęt
8. Jak konserwować gitarę, żeby dłużej mi służyła?

Przede wszystkim trzymać ją z daleko od źródeł ciepła, ani nie narażać na gwałtowne wahania temperatur. Gdy jest przez długi czas nieużywana, to należy spuścić naciąg strun. Po każdym dłuższym graniu powinno się przetrzeć suchą szmatką struny i podstrunicę. Można też używać specjalnych preparatów dostępnych w sklepach muzycznych. Warto myć ręce przed każdym graniem. Pozwala to wydłużyć żywotność strun.

Sprzęt
9. Mam w progach delikatne rowki? Muszę je wymienić? Ile to kosztuje?

Koszt nowych progów wraz z założeniem to od 120 do 350 zł (zależnie od lutnika i jakości progów). Jeśli rowki nie są zbyt głębokie, to powinien pomóc szlif progów przez lutnika. Ponadto taka operacja pozwala obniżyć wysokość strun.

Sprzęt
10. Chce zacząć grę na gitarze. Co mam kupić?

Trudno jednoznacznie dać odpowiedź na to pytanie, bo w zalezności od upodobań można podjąć inną decyzję. Jednak powszechnie poleca sie początkującym gitarę klasyczną, lub akustyczną. Gitara elektryczna może wykształcić nieprofesjonalne nawyki, które mogą stanowić przeszkodę w dalszej nauce, chociaż nie jest to regułą. Najlepiej kupić coś w miare taniego, bo zawsze istnieje szansa, że nasze nowe hobby szybko się nam znudzi. Warto pójśc do sklepu z kimś, kto zna się na tym lepiej od nas. Więcej na temat kupna gitary znajduje się w artykułach.

Sprzęt
11. Na co zwrócić uwagę kupując gitarę?

Niezależnie od rodzaju gitary należy obowiązkowo sprawdzić czy:
- stroi w każdej pozycji
- trzyma strój po dłuższym czasie grania
- struny są odpowiednio nisko nad gryfem, a zarazem nie brzęczą
- struny są rozmieszczone równolegle do gryfu w równych od siebie odstępach
- gryf jest prosty
- nie ma skaz, obić itp uszkodzeń na gitarze zwlaszcza przy elementach, na które może to mieć bardziej istotny wpływ, jak mostek, progi czy klucze.
- dobrze nam leży, wygodnie sie na niej gra i ma satysfakcjonujące nas brzmienie. W zależności od rodzaju kupowanej gitary trzeba zwrócić uwage także na jej indywidualne cechy(np. gitara elektryczna - elektronika).

Sprzęt
12. Jak założyć struny do gitary klasycznej/akustycznej/elektrycznej?

 • Gitara klasyczna - zawiązujemy strunę na pętelkę" na mostku.

 • Gitara akustyczna - wkładamy "metalowe kółeczko" w otwór i blokujemy plastikowym kołkiem.

 • Gitara elektryczna, mostek stały - przedziewamy "ostrą stroną" przez otwory w tylnej części mostka.

 • Gitara elektryczna, mostek tremolo - struny przekładamy "ostrą stroną" przez otwory z tyłu korpusu.

 • Gitara elektryczna, mostek tune o-matic - struny zaczepiamy na strunociągu "tylna" część dwuczęściowego mostka.

 • Gitara elektryczna, mostek Floyd Rose - ucinamy metalowe "kółeczka", wykręcamy długie śruby w tylnej części mostka, wsuwamy obciętą część strun i dokręcamy śrubki (metalowa kostka je dociśnie).

Strona: 1 (2) 3 4 5
Wszystkich wyrażeń w poradniku: 45