Wykonawcy:   A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż 1-9
FAQ Gitarzysty - Najczęściej zadawane pytania związane z gitarą

Poradnik gitarzysty to miejsce, w którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane między innymi z podłączeniem gitary do komputera, sprzętem gitarowym, gitarami, akcesoriami, efektami ale również porady i wskazówki jak czytać tabulatury i jak grać różne techniki.

Szukaj:
Pokaż wszystko
Wszystkich wyrażeń w poradniku: 45
Strona: 1 2 3 4 (5)

Warsztat
6. Co to jest metrum, tempo, rytm?

Definicje tych i innych pojęć znaleźć można w słowniczku zamieszczonym na naszej stronie.

Warsztat
7. Nie potrafię grać w prawidłowym tempie - co zrobić?

Naucz sie grać danej piosenki troszkę wolniej ale dokładniej. Sukcesywnie zwiększaj tempo w jakim grasz, aż dojdziesz do szybkości jaka jest w oryginale. Warto tez grać z podkładem czy metronomem przynajmniej.

Warsztat
8. Jak improwizować na gitarze?

Jest to zagadnienie bardzo rozległe i wymagające najczęściej sporego zagłębienia się w teorię muzyki. Bardzo pomocne jest nauczenie się skal, opalcowania ich, zasad harmonii w muzyce itp. Tylko nieliczni geniusze, potrafią bez znajomości teorii radzić sobie z improwizacją. Zapraszamy do artykułów zamieszczonych na naszej stronie, które szerzej tłumaczą to zagadnienie.

Warsztat
9. Flażolety naturalne

Dźwięk flażoletu jest stosunkowo cichy, ale dość długo brzmiący przy charakterystycznej miękkiej barwie. Flażolety naturalne otrzymujemy delikatnym trąceniem struny dotkniętej bardzo lekko w określonym miejscu palcem lewej ręki. Po trąceniu struny, palec lewej ręki należy natychmiast podnieść aby nie tłumić flażoletu. Precyzyjne wydobywanie flażoletów jest techniką trudną.

Warsztat
10. Flażolety wymuszone

Niewątpliwie słuchając niejednej solówki gitarowej zwłaszcza granej na gitarze elektrycznej z pełnym przesterowaniem dźwięku zauważyłeś pojawiające się dźwięki o charakterystycznej barwie flażoletu i wysokiej częstotliwości. Są to tzw. Flażolety wymuszone są one osiągalne także na gitarze klasycznej lecz wymaga to ogromnej precyzji prawej dłoni gitarzysty. Przykład na strunie E1 dociśnij palec do podstrunnicy w dowolnej pozycji np. VIII. Struna trącona normalnie wydaje dźwięk c. Jeżeli delikatnie dotkniesz struny paznokciem kciuka prawej dłoni nad XX progiem a następnie paznokciem dowolnego innego palca dłoni delikatnie trącisz strunę, otrzymasz dźwięk o dwukrotnie wyższej częstotliwości (czyli także c ale o oktawę wyżej). Grając na gitarze kostka można ten sposób osiągnąć prościej. Należy strunę trącić samym rogiem kostki dokładnie w połowie długości drgającej części struny. Aby uzyskać flażolet kostkę trzymamy nie równolegle do osi strun lecz pod kątem co najmniej 45 stopni. Po delikatnym trąceniu struny w połowie długości jej drgającej części. Efekt taki najlepiej słychać na gitarze elektrycznej, na klasykach i akustykach głośność flażoletu nie będzie zbyt duża.

Strona: 1 2 3 4 (5)
Wszystkich wyrażeń w poradniku: 45