Wielu gitarzystów, szczególnie początkujących, skupia się na wyborze gitary i wzmacniacza, a dopiero na samym końcu myśli o strunach. Tymczasem są one równie ważne, szczególnie że to od nich zależy jakość brzmienia. Żeby wybrać je dobrze potrzeba nam pokaźnej dawki wiedzy.
Jaki powinien być rozmiar strun?
Na początek musimy się zastanowić, jaki rozmiar strun będzie odpowiedni. Przeważnie w większości nowych gitar zamontowane są fabrycznie struny o rozmiarach .009-.042. Bardzo często bardziej doświadczeni muzycy dobierają sobie pojedyncze struny o odpowiedniej grubości. To ciekawe rozwiązanie, bo z jednej strony możemy sobie kupić cieńsze (do solówek), z drugiej do riffów i akordów wykorzystać masywne, grubsze struny.
Dobierają je, zawsze zwracajmy uwagę, jaki jest charakter brzmienia naszej gitary. Każda bowiem inaczej brzmi, a to z powodu rodzaju i gęstości zastosowanego drewna. Istotny jest również styl gry. Osoby operujące techniką podciągania podczas grania nut, lepiej, jak skorzystają z cieńszych strun wiolinowych, bo one po prostu lepiej współpracują z palcami. Są one jednak niezbyt dobre dla osób grających energicznie. Tutaj więc warto pomyśleć o grubszym komplecie.
Jakie są rodzaje strun?
Producenci stale główkują nad tym, aby oferowane przez nich struny były jeszcze bardziej wytrzymałe, trwalsze i na dłużej zachowały optymalne walory brzmieniowe. Obecnie większość strun wytwarzanych jest ze stali niklowej. Zapewniają dźwięczne brzmienie, więc nie dziwi, że są popularne. Inną opcją są struny ze stali nierdzewnej – naprawdę mocne i wytrzymałe, ale też niestety twarde. Poza tym dostępne są też specjalne, powlekane komplety strun, ale są raczej odpowiednie dla osób grających na gitarze od czasu do czasu.
Owijka – równie ważna
Pamiętajmy, by jednocześnie zwrócić uwagę na owijkę. W tym obszarze wyróżniamy struny z owijką okrągłą (typu roundwound), półokrągłą, owalną, szlifowaną i płaską (flatwound). Najpopularniejsze są pierwsze z wymienionych, bo zapewniają najlepszą jakość brzmienia. Struny z owijką innego rodzaju, na przykład szlifowaną, są bardzo dobre dla początkujących gitarzystów. Cechują się taką zaletą, że odgłos przesuwania palców wzdłuż gryfu jest mniej słyszalny. Ponadto, tego rodzaju struny mogą przypaść do gustu osobom poszukujących oryginalnych brzmień, np. w stylu retro.
Co wybrać?
Rynek oferuje wiele rodzajów strun, a więc podczas wyboru możemy być trochę zagubieni. Podstawowa zasada jest taka, aby zawsze stawiać na markowe produkty, nawet jeśli taki komplet jest droższy. Warto zainwestować więcej, a zwróci się nam to wyższym komfortem grania i lepszą jakością dźwięku. Takie struny wykonane są z wysokiej klasy materiałów, przez co lepiej się sprawują, a ponadto są o wiele trwalsze niż tańsze zamienniki.
Czy często trzeba zmieniać struny?
Takie pytanie zadaje sobie wielu początkujących muzyków. Tymczasem odpowiedź jest najprostsza z możliwych: zależy, jak często gramy. Jeśli bez przerwy, codziennie, a do tego gramy koncerty, to nie obejdzie się bez regularnej wymiany. Po prostu nawet jak struny wyglądają w miarę dobrze, to prawdopodobnie ich dźwięk zaczyna szwankować. Jednak jak gramy okazjonalnie, to nie będziemy musieli się nad tym zastanawiać, bo komplet starczy nam na wiele godzin treningu.
Mamy nadzieję, że zawarte w artykule informacje będą przydatne – szczególnie dla osób, które dopiero co zaczynają przygodę z muzyką. Z drugiej strony jesteśmy pewni, że i bardziej doświadczeni znajdą tu coś cennego dla siebie.