Menu

Poradnik – Skale modalne

4 stycznia 2018 - Nauka gry na gitarze

Skale modalne są tematem, który otwiera prawdziwe możliwości muzyki. Dzięki nim można kreować szeroką paletę nastrojów i niezwykle urozmaicać swoją grę.

Jest to temat związany bezpośrednio z teorią muzyki i nie da się zbyt dobrze zrozumieć skal modalnych bez poznania podstaw teorii muzyki. Podstawy można jednak bardzo łatwo przyswoić dzięki poradnikowi zamieszczonemu pod tym linkiem: http://gitarzysci.pl/poradnik-od-zera-do-mistrza-t66017.html.

Skal modalnych jest 7. Mówiąc skale modalne, tak naprawdę mówimy o skalach wywodzących się ze skali naturalnej durowej, czyli ze skali, której uczy się w podstawówce na lekcjach muzyki. W zależności od tego z jakiego dźwięku zaczniemy, uzyskamy inną skalę modalną. Jest to klucz do zrozumienia zagadnienia skal modalnych.

Po poznaniu czym są skale modalne, należy przejść do tego jak używać ich w praktyce. Pomocne w tym jest kilka innych zagadnień, które również są wytłumaczone. Skale modalne to nie tylko zagadnienie związane z melodią, ale także głęboko zakorzenione w harmonii.

Wytłumaczone też zostaje w jaki sposób umieścić je na gryfie gitary, by bez problemu z nich korzystać. Jest na to kilka sposobów, można wybrać każdy z nich.

Najczęściej właśnie skale modalne są tematem, po którym zaczynają się otwierać oczy o co właściwie chodzi w teorii muzyki. Jest to kamień milowy, po którym o wiele łatwiejsze stanie się poznawanie dalszych zagadnień teoretycznych. Skale modalne same w sobie są niesłychanie użytecznym narzędziem. Można je używać w każdym gatunku muzyki.

Poradnik jest umieszczony pod linkiem http://gitarzysci.pl/poradnik-skale-modalne-t63071.html na forum gitarzysci.pl. Znajduje się tam wiele ciekawych dyskusji i informacji związanych ze światem gitary i muzyki.