• 192 stron A4 plus 3 x CD

    Teraz tylko
    94,00 zł

    Szkoła gry na gitarze elektrycznej. Krzysztof Błaś zdradza tajniki gry.
Wykonawcy:   A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż 1-9
Guitarnet.pl - Ze świata muzyki

THIN LIZZY po raz pierwszy w Polsce!

Data dodania: 2008-08-01 / Topguitar.pl

Thin Lizzy to najsłynniejsza irlandzka hard rockowa grupa muzyczna, która na stałe zapisała się w kanonie muzycznych lektur obowiązkowych za sprawą takich niezapomnianych przebojów jak np.: „Whiskey In The Jar” z 1973 roku, „The Boys Are Back In Town” czy „Jailbreak” z 1976 roku.

2imageR>Formacja została powołana do życia w 1969 roku przez legendarnego już basistę, wokalistę i kompozytora, Phila Lynotta, który inspirował się twórczością Boba Dylana, Vana Morrisona, czy też Bruce’a Springsteena oraz literaturą irlandzką. Twórczość Thin Lizzy to ekscytująca mieszanka hard rocka, z elementami country i tradycyjnego folku. Był to też jeden z pierwszych hard rockowych zespołów, który wykorzystywał podwójne gitary prowadzące. Styl ten później podchwycony został prze takie formacje jak np. Def Leppard, Motorhead czy też Iron Maiden i to właśnie ta ostatnia grupa, traktuje Thin Lizzy jako jedną ze swoich największych inspiracji. Według stacji VH1 Thin Lizzy znalazł się na 51 pozycji w rankingu 100 Greatest Artists of Hard Rock.

Na początku istnienia grupy, Thin Lizzy oprócz Lynotta tworzyli także gitarzysta Eric Bell, perkusista Brian Downey oraz organista Eric Wrixon, który na początku 1970 roku rozstał się z zespołem. W kolejnym roku formacja przeniosła się do Londynu i podpisała kontrakt z Detta Records. W 1973 roku wychodzi pierwszy wielki przebój grupy, „Whiskey In The Jar”, a już rok później Bell chwilowo zastąpiony zostaje przez Gary’ego Moore’a, a następnie w zespole pojawia się dwójka nowych gitarzystów, Scott Gorham i Brian Robertson. W ’76 roku ukazuje się album, który okazał się jednym z największych sukcesów Thin Lizzy, „Jailbreak”, a następnie jeszcze w tym samym roku, „Johnny The Fox”. W 1977 roku ukazuje się „Bad Reputation” i jest to ostatnia płyta grupy z Brianem Robertsonem w składzie. W 1978 roku wydany zostaje koncertowy krążek „Live And Dangerous”, który okazuje się ogromnym sukcesem, a przez magazyn Classic Rock uznany zostaje za najlepszy live album wszechczasów. W 1983 roku ukazuje się płyta „Thunder And Lighting”, najmocniejszy i jednocześnie ostatni krążek studyjny w dorobku formacji. W kolejnym roku działalność grupy zostaje zawieszona. Lynott kontynuuje solową karierę, którą rozpoczął jeszcze za czasów Thin Lizzy, ale przerwana zostaje ona przez nagłą śmierć artysty w 1986 roku. W tym samym roku nastąpiła reaktywacja grupy na potrzeby benefitoweg koncertu Self Aid, gdzie wokalnie zespół został wsparty przez Boba Geldofa i Gary’ego Moore’a , a na basie pojawił się Bob Daisley. Formacja ponownie zeszła się dopiero w 1993 roku, gdy dla uczczenia piątej rocznicy śmierci Lynnota nagrany został singiel „Dedication”, a następnie pojawiły się liczne projekty z serii re- union, a pod nazwą Thin Lizzy zespół faktycznie reaktywował się w 1996 roku, pod przewodnictwem Johna Sykesa, jako trybut band dla życia i twórczości Phila Lynotta. W 2000 roku formacja wydaje koncertowy krążek „One Night Only”, a następnie do 2004 roku grupa ogłasza przerwę w działalności. W 2004 roku Thin Lizzy powraca raz jeszcze, tym razem Sykesowi i Gorhamowi towarzyszyli Randy Gregg na basie i Michael Lee na perkusji, a w kolejnym roku do grupy dołączył Mendoza, a 2 lata później weteran hard rockowej perkusji, Tommy Aldridge.

Obecnie zespół aktywnie koncertuje w składzie: John Sykes (wokal, gitara), Scott Gorham (gitar), Tommy Aldridge (perkusja) oraz Francesco DiCosmo (bas). Sykes tak podsumowuje ideę ponownej reaktywacji Thin Lizzy: „Szczerze mówiąc, robimy to dla Phila. Chodzi o muzykę, jaką stworzył, o jego spuściznę i o to, żeby flaga cała czas powiewała. Te piosenki są ponadczasowe i to właśnie Phil był tą osobą, która nam je dała, abyśmy mogli je grać i aby sprawiały nam radość. Wspaniała sztuka jest ponad czasem i chodzi o to, aby uszanować i uhonorować to dziedzictwo”. O uniwersalnym wymiarze twórczości Thin Lizzy będzie można przekonać się już 27 października w warszawskiej Stodole. Na polskim koncercie grupy na pewno nie zabraknie największych przebojów zespołu, z kultowym „Whiskey In The Jar” na czele! Zapraszamy gorąco!

THIN LIZZY

+ support act

27.10.08 - Warszawa, Stodoła, godz. 20.00

Cena biletów:
W przedsprzedaży: 100 PLN
W dniu koncertu: 110 PLN

www.metalmind.com.pl

Zobacz pozostałe newsy

Ranking sklepów muzycznych
Zanim zrobisz zkaupy w sklepie muzycznym, sprawdź jego ranking i opinie innych klientów, może zaoszczedzić ci to sporo czasu i problemów z nierzetelnym sklepem. Zobacz Ranking Sklepów Muzycznych czyli najlepsze sklepy muzyczne
[czytaj więcej]

Wszystkich początkujących i zaawansowanych gitarzystów zapraszamy na bezpłatne warsztaty gitarowe!
Weź ze sobą gitarę i przyjedź na warsztaty, które poprowadzą znakomici gitarzyści! Dodatkowo na miejscu możesz uzyskać 10% zniżkę na zakup sprzętu gitarowego marek: Laney, Aguilar, IK Multimedia, Vintage, Rotosound, BluGuitar i L.R. Baggs! W PROGRAMIE:1. Warsztaty gitarowe poprowad (..)
[czytaj więcej]

Pierwsza gitara?
Wiadomo, „pierwsza gitara jest jak pierwsza miłość – rzadko jest idealna, ale to właśnie ona kształtuje to, jak będziemy kochać później, a jako wspomnienie pozostaje z nami już na całe życie”. Taaaak. Prawdy życiowe na początek poradnika gitarowego to prawie (..)
[czytaj więcej]

Nowości z serii RockStand na zimowym NAMM Show 2017
Na zimowym NAMM Show 2017 nasza marka RockStand zaprezentuje eleganckie, wykonane z litego drewna statywy do instrumentów (zarówno elektrycznych jak i akustycznych). Sprawdź wszystkie produkty marki RockStand przy stoisku Framus & Warwick w HOLU C #4576 podczas zimowych targów (..)
[czytaj więcej]

Vintage: Dobra strona gitar
Gitary Vintage znane są z dobrej jakości podbudowanej osprzętem Trevora Wilkinsona, oferowanej w przystępnej cenie. Ich klasę docenił choćby Midge Ure, lider zespołu Ultravox. Basówkę Vintage ma Krzysztof Ścierański. Gitarę Vintage kupisz w każdym dobrym sklepie muzycznym, a ter (..)
[czytaj więcej]