• 7 godzin video

  Teraz tylko
  47,00 zł

  Szkoła gry na gitarze na 3 płytach DVD
Wykonawcy:   A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż 1-9

Wykonawcy / B / Bajm

Tytuł utworu: Pokaż wszystkie tabulatury i akordy
szukaj tylko w zbiorach Bajm

Bajm - historia, muzycy, dyskografia..

Został założony w 1978 w Lublinie. Nazwa pochodzi od pierwszych liter imion jego założycieli: Beata Kozidrak, Andrzej Pietras, Jarek Kozidrak i Marek Winiarski.

Obecny skład tworzą: Beata Kozidrak, Adam Drath, Piotr Bielecki, Maria Dobrzańska, Artur Daniewski i Krzysztof Nieścior.

Historia 

Historia grupy Bajm zaczęła się w marcu 1978. Wokalista Andrzej Pietras zaproponował wówczas rodzeństwu Kozidraków: wokalistce Beacie oraz śpiewającemu gitarzyście Jarosławowi po ich występie na scenie lubelskiego Domu Kultury "Medyk", stworzenie wspólnego zespołu. Do grupy wkrótce dołączył kolejny gitarzysta, Marek Winiarski. Już w ciągu pierwszych dwóch miesięcy działalności zespół zaczął odnosić sukcesy. Najpierw, podczas VII Przeglądu Wokalistów i Zespołów Młodzieżowych w Świdniku, Bajm zdobył "Brązowego Koziołka" za piosenkę "Rano". Następnie wystąpił na Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu, gdzie zajął miejsce w pierwszej dziesiątce, dzięki czemu zakwalifikował się do konkursu "Debiuty" festiwalu polskiej piosenki "Opole '78". Występ w Opolu okazał się przełomowy dla grupy. Z utworem "Piechotą do lata" Bajm zdobył tam drugie miejsce, a wyróżniona piosenka podbiła całą Polskę, błyskawicznie zapewniając zespołowi status gwiazdy. Przebój ten utrzymany był w harcersko-turystycznej stylistyce i taki też był cały początkowy repertuar Bajmu aż do 1980. Bajm grał wtedy w akustycznym składzie, a jedyną pozostałością po tym okresie były jedynie single, bo do wydania całego albumu z tym materiałem nigdy nie doszło. Od samego początku za repertuar odpowiedzialni byli głównie Kozidrakowie - Jarosław za kompozycje, a Beata za teksty.

Początek lat 80. to rockowy boom i całkowita metamorfoza Bajmu, który w zmienionym, elektrycznym już składzie, zaczął grać muzykę pop-rockową. Bajm opuścił Marek Winiarski, który wybrał karierę lekarza, a zastąpił go Henryk Mazurek - skład uzupełnili basista Marek Makuch oraz perkusista Bogdan Tchórzewski, natomiast Jarosław Kozidrak grał nie tylko gitarze, ale także na instrumentach klawiszowych. W 1980 Beata i Jarosław gościnnie zaśpiewali na płycie "Ona przyszła prosto z chmur" najpopularniejszego wówczas zespołu w Polsce, Budka Suflera. Dwa lata później Bajm odniósł swój pierwszy zagraniczny sukces, zdobywając nagrodę dziennikarzy na niemieckim festiwalu piosenki w Dreźnie za niemieckojęzyczną wersję hitu "Piechotą do lata" oraz za utwór "Jumbo". W latach 1981-1983 Bajm stworzył takie przeboje jak "W drodze do jej serca", "Co mi Panie dasz", "Józek, nie daruję ci tej nocy", "Różowa kula" czy "Nie ma wody na pustyni". Wszystkie utwory z tego okresu zebrano na debiutanckiej płycie zespołu, zatytułowanej po prostu Bajm. Album trafił na rynek pod koniec 1983, najpierw w postaci kasety magnetofonowej, a później z nieco innym zestawem piosenek, w postaci płyty winylowej. Szybko rozszedł się w rekordowym, ponad półmilionowym nakładzie.

W 1984 Bajm zaprezentował bardziej surowe brzmienie, smutniejsze kompozycje, a nawet zaangażowane politycznie teksty. Złożyły się one na drugi album, Martwa woda, z przebojami "Małpa i ja" oraz "Piramidy na niby" na czele.

W 1985 nastąpiły kolejne zmiany personalne i do stanowiących trzon zespołu Kozidraków i Pietrasa, dołączyli gitarzyści Grzegorz Płechta i Dariusz Lipiński, basista Robert Kozak oraz perkusista Jarosław Pruszkowski. Grupa powróciła do grania optymistycznego pop-rocka. W tym składzie Bajm szybko zrobił furorę za sprawą przebojów "Płynie w nas gorąca krew", "Dwa serca, dwa smutki" czy "Diament i sól". W następnym roku trafiły one na trzeci album Bajmu, Chroń mnie. Ponadto przebój "Diament i sól" zdobył wyróżnienie na międzynarodowym festiwalu piosenki Sopot '86, a zagranicą pozwolił Beacie wygrać szwedzki Festiwal Krajów Nadbałtyckich w Karlsham. W tym samym roku Bajm przygotował kilka nowych kompozycji do musicali z cyklu "Dziecko potrafi", w których także występował.

Pod koniec 1986 Andrzej Pietras postanowił opuścić skład Bajmu, aby poświęcić się wyłącznie funkcji menedżera i producenta grupy. Z zespołu odeszli również pozostali muzycy, w tym główny kompozytor Jarosław Kozidrak. Beata skompletowała więc kolejny skład, tym razem z udziałem muzyków grających dotąd głównie w zespołach rockowych. Odtąd grali z nią: gitarzysta Piotr Nalepa, basista Dariusz Adamczyk, klawiszowiec Konstanty Joriadis oraz perkusista Alan Baster, którzy byli także odpowiedzialni za nowe kompozycje Bajmu. Pierwsze wyniki tej współpracy, czyli przeboje "Nagie skały" i "Jezioro szczęścia", opublikowano w 1987. W 1988 cały materiał ukazał się na czwartej płycie, Nagie skały, zaskakującej stonowanym, lirycznym charakterem. Bajm wygrał w tym czasie kolejne zagraniczne konkursy, tym razem na niemieckim festiwalu w Wuseidel w 1987 roku oraz na jugosłowiańskim festiwalu w Belgradzie w 1988 - dzięki anglojęzycznej wersji przeboju "Męski świat". Pod koniec 1988 Bajm wystąpił ponadto gościnnie w ówczesnej superprodukcji filmowej Pan Kleks w kosmosie, do której nagrał premierową piosenkę "Ratujmy kosmos". Po tak udanym roku polscy fani docenili Kozidrak, wybierając ją w 1989 najlepszą wokalistką roku w prestiżowym plebiscycie magazynu muzycznego "Non Stop".

Liczne wyjazdy Bajmu na koncerty do USA w drugiej połowie lat 80. oraz opuszczenie zespołu przez wszystkich oryginalnych muzyków, stały się jednocześnie inspiracją do pracy nad solową, anglojęzyczną płytą Beaty Kozidrak. W 1989 jej przedsmak stanowiło nagranie "Hurry My Love", z którym wokalistka wygrała fiński festiwal w Lahti. Gorzej przyjęto solowy recital Kozidrak na międzynarodowym festiwalu piosenki Sopot '89, gdzie została wygwizdana. Artystka zrezygnowała więc z planów nagrania solowego albumu i szybko skompletowała nowy skład pod sprawdzonym szyldem Bajm. Z poprzedniej ekipy pozostał jedynie perkusista, a dołączyli gitarzysta Marek Raduli oraz odpowiedzialni także za nowe kompozycje basista Adam Abramek oraz klawiszowiec Paweł Sot. Odrodzony Bajm w tym samym roku podbił listy przebojów hitem "Biała armia", który dał tytuł piątemu albumowi, wydanemu na początku 1990. Zespół zaprezentował tu dynamiczny, inspirowany amerykańskim brzmieniem pop-rockowy materiał. Biała armia przyniosła jeszcze takie hity, jak "Miłość i ja" oraz "U stóp szklanych gór". W latach 1992-1993 liczne przeboje Bajmu zgromadzono aż na dwóch płytach z cyklu "The Very Best Of". Trafiły tu również pierwsze, nie wydane dotąd na płytach nagrania zespołu, z "Piechotą do lata" na czele.

Lata 90. w karierze Bajmu to czas ostrego kontrastu. W 1993 na rynek trafił szósty, popowy i najbardziej melancholijny album zespołu, "Płomień z nieba". Głównym kompozytorem okazał się, jak za dawnych lat, Jarosław Kozidrak. Nie obyło się jednak bez kolejnej zmiany składu. Obok pozostałego w zespole Radulego, do grupy dołączyli gitarzysta Andrzej Ward oraz klawiszowiec i perkusista Grzegorz Górkiewicz. Album przyniósł takie przeboje jak "Płomień z nieba", "Ta sama chwila" czy "Już bez ciebie". Rok później Bajm występując na telewizyjnej "Gali Piosenki Biesiadnej" na nowo spopularyzował klasyk Andrzeja Dąbrowskiego "Zielono mi". W tym samym roku Beata zaśpiewała ponadto z zespołem Universe przebój "Tyle chciałem ci dać", promujący jego płytę Być przy Tobie. W 1995 Bajm nagrał siódmy, dla odmiany swój najbardziej dynamiczny i rockowy album w dyskografii, Etna, zaskakujący niemal soft-metalowym brzmieniem. Pochodziły z niego takie przeboje jak "Dziesięć przykazań" czy "Dzień za dniem". Na tej płycie ugruntował się stały skład Bajmu. Od tej pory stanowią go obok Beaty: gitarzyści Adam Drath i Piotr Bielecki, basista Artur Daniewski i perkusista Krzysztof Nieścior, odpowiedzialni także za tworzenie nowych kompozycji. W 1997 do sklepów trafiła kolejna kompilacja hitów Bajmu, tym razem z samymi wolnymi, czyli album Ballady. Znalazł się tutaj także premierowy hit "Kraina miłości", jak również nowe wersje aż czterech przebojów z pierwszych trzech płyt.

Na dwudziestą rocznicę powstania zespołu w 1998 fani otrzymali niespodziewanie pierwszy solowy album Beaty Kozidrak, zatytułowany Beata. Wokalistka przedstawiła tu dojrzały popowy materiał, który znacznie poszerzył grono jej wielbicieli, zdobywając przy tym uznanie krytyki i branży muzycznej, na które rzadko mogła liczyć z Bajmem. Największym powodzeniem cieszyły się nagrania "Siedzę i myślę" oraz "Taka Warszawa". Za niemal wszystkie kompozycje byli odpowiedzialni Abramek i Sot, znani z płyty Bajmu Biała armia. W następnym roku album został wyróżniony dwiema statuetkami "Fryderyk", czyli prestiżowymi nagrodami polskiego przemysłu fonograficznego. Beatę nagrodzono jako najlepszą wokalistkę i za najlepszy album pop. Kozidrak zdobyła też najważniejsze wówczas nagrody radiowe, czyli "Play-Box" - dwie w kategorii "Przebój Roku - Złota Dziesiątka" oraz jedną dla najlepszej wokalistki. Artystka została ponadto wyróżniona przez Akademię Telewizyjną, która przyznaje nagrody "Wiktory" dla największych osobowości telewizyjnych i otrzymała statuetkę dla najpopularniejszej gwiazdy estrady.

W 2000 ukazała się ósma płyta Bajmu, Szklanka wody, na której grupa powróciła do pop-rockowego grania. Skład zespołu został wówczas poszerzony o grającą na klawiszach Marię Dobrzańską. Oprócz muzyków grających w zespole, nowe kompozycje stworzyli też byli członkowie Bajmu: Abramek, Sot, a także Pruszkowski. Największy rozgłos uzyskały hity: "Szklanka wody", "Modlitwa o złoty deszcz" oraz "O Tobie". Album ten był notowany w "Top 50" polskiej listy bestsellerów OLiS rekordową ilość 93 razy, nieprzerwanie przez 104 tygodnie sprzedaży, a więc dokładnie dwa lata (OLiS nie uwzględnił pierwszych pięciu tygodni, kiedy lista jeszcze nie istniała, a w przypadku notowań uwzględniających dwa tygodnie sprzedaży liczył tylko jeden). Ogromny sukces komercyjny przyniósł też kolejne wyróżnienia. W 2001 Bajm został uhonorowany pierwszymi zespołowymi "Fryderykami" w swojej karierze - dla najlepszej wokalistki i za najlepszy album pop-rockowy oraz uzyskał nominacje w kategoriach: zespół roku i autor roku. Grupa otrzymała również statuetki "Superjedynki", przyznawane przez publiczność podczas festiwalu polskiej piosenki w Opolu - za najlepszy album pop oraz dla najlepszej wokalistki.

W trakcie promocji płyty Szklanka wody, na początku 2001, Kozidrak solowo nagrała przebój z filmu W pustyni i w puszczy, "Rzeka marzeń". W latach 2002-2003 otrzymała kolejne "Superjedynki" dla najlepszej wokalistki. Pod koniec 2003 Kozidrak nagrała w duecie z córką, Kasią Pietras, tytułowy temat przewodni do filmu Stara baśń - kiedy słońce było bogiem. Niedługo potem na rynek trafił dziewiąty album Bajmu, Myśli i słowa, który przyniósł takie przeboje jak tytułowe "Myśli i słowa" oraz "Noc po ciężkim dniu". I tym razem poza muzykami grupy część kompozycji przygotował Paweł Sot. Płytę nagrodzono w 2004 "Superjedynką" za najlepszy album pop. Kozidrak ponownie nominowano również do "Fryderyków" jako najlepszą wokalistkę. Album ten spędził na liście OLiS 59 tygodni, z czego 57 nieprzerwanie.

W 2005 zespół Bajm został uhonorowany "Złotym Słowikiem" za całokształt twórczości. Wkrótce Beata wydała drugi solowy album, Teraz płynę, utrzymany w stylistyce swojego solowego debiutu i przygotowany z tymi samymi kompozytorami, czyli Abramkiem i Sotem. W nagraniach uczestniczyli też muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Płyta zaowocowała kolejnymi przebojami, "Teraz płynę" oraz "Złota brama". W 2006 album ten został uznany przez Radio WAWA za najlepszą płytę roku, za co artystka odebrała statuetkę "Złoty Dziób".

W 2008 Bajm obchodzi swoje trzydziestolecie. W ramach obchodów tego jubileuszu na rynek trafiła druga część bestsellerowej kompilacji Ballady, promowana premierowym hitem "Krótka historia". Pod koniec roku ukaże się ponadto dziesiąty studyjny album w dyskografii zespołu. Prawdziwym rarytasem będzie natomiast box z kompletną dyskografią oraz książka na temat działalności Bajmu.

Dyskografia

Single komercyjne 

Składankowe:

 • Piechotą do lata - Bajm/Kocham po swojemu - Wiesław Chojnacki (pocztówka - Ruch R-0675-II)
 • Idzie na deszcz - Andrzej i Eliza/Piechotą do lata - Bajm (Polskie Nagrania Muza SP-744)
 • Przepis na świat - Bajm/ Zwykły list choć wiersz - Maria Jeżowska & Wiesław Chojnacki (Tonpress S-177)
 • Piechotą do lata - Bajm/ Wycinanki - Ballada (Tonpress S-244)

Indywidualne:

 • Nasz dom/Jeśli wrócisz (pocztówka - Ruch R-0738-II)
 • Weź pod rękę żonę swą (pocztówka - Tonpress R-1001)
 • Wędrujemy/Rano (Tonpress S-269)
 • W drodze do jej serca/Czary-mary (Tonpress S-381)
 • Ściany mają uszy, uszy znakomite/Diabelski krąg (Pronit SPP0003)

Albumy

Bajm 

Rok Tytuł Informacje
1983 Bajm
 • Sprzedaż: 500,000 egz.
 • Status: Złoto
1984 Martwa woda
 • Sprzedaż: 160,000 egz.
 • Status: Złoto
 • Reedycja: 2003 (nowa okładka)
1986 Chroń mnie
 • Sprzedaż: 160,000 egz.
 • Status: Złoto
 • Reedycja: 2002 (nowa okładka)
1988 Nagie skały
 • Sprzedaż: -
 • Status: -
 • Reedycja: 2002 (nowa okładka i 2 bonusy)
1990 Biała armia
 • Sprzedaż: 160,000 egz.
 • Status: Złoto
 • Reedycja: 1998
1992 The Very Best Of
 • Sprzedaż: -
 • Status: -
1993 The Very Best Of, vol. II
 • Sprzedaż: -
 • Status: -
1993 Płomień z nieba
 • Sprzedaż: 300,000 egz.
 • Status: Platyna
 • Reedycja: 1998
1995 Etna
 • Sprzedaż: 100,000 egz.
 • Status: Platyna
 • Reedycja: 2000 (nowa okładka)
1997 Ballady
 • Sprzedaż: 160,000 egz.
 • Status: 2x Platyna
2000 Szklanka wody
 • Sprzedaż: 160,000 egz.
 • Status: 2x Platyna
2003 Myśli i słowa
 • Sprzedaż: 110,000 egz.
 • Status: Platyna
2008 Ballady 2
 • Sprzedaż: 25,000 egz.
 • Status: Złoto

Beata solo

Rok Tytuł Informacje
1998 Beata
 • Sprzedaż: 150,000 egz.
 • Status: 2x Platyna
 • Reedycja: 2006 ("Platynowa Beata" - box z solową dyskografią)
2005 Teraz płynę
 • Sprzedaż: 60,000 egz.
 • Status: 2x Platyna
 • Reedycja: 2006 ("Platynowa Beata" - box z solową dyskografią)

 

Kalendarium

Zamieszczony materiał w całości pochodzi z serwisu Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/) i udostępniany jest na licencji GNU Free Documentation License.

Śpiewnik gitarowy / B / Bajm
Najczęściej pobierane opracowania:

Kliknij aby zobaczyć opracowanie
Ta Sama Chwila Dodaj Ta Sama Chwila do schowka
Bajm
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: chwyty
Dodał: marius666
Ocena: 4 / Głosowało: 4


Kliknij i oceń opracowanie!
Kliknij aby zobaczyć opracowanie
O Tobie Dodaj O Tobie do schowka
Bajm
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: tabulatura
Dodał: tomecki199
Ocena: 5 / Głosowało: 2


Kliknij i oceń opracowanie!
Kliknij aby zobaczyć opracowanie
Dwa Serca Dwa Smutki Dodaj Dwa Serca Dwa Smutki do schowka
Bajm
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: chwyty
Dodał: marius666
Ocena: 6 / Głosowało: 2


Kliknij i oceń opracowanie!
Kliknij aby zobaczyć opracowanie
Do Lata Dodaj Do Lata do schowka
Bajm
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: chwyty
Dodał: marius666
Ocena: 4 / Głosowało: 2


Kliknij i oceń opracowanie!
Kliknij aby zobaczyć opracowanie
Co Mi Panie Dasz Dodaj Co Mi Panie Dasz do schowka
Bajm
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: chwyty
Dodał: marius666
Ocena: 5 / Głosowało: 2


Kliknij i oceń opracowanie!
Kliknij aby zobaczyć opracowanie
Myśli i słowa Dodaj Myśli i słowa do schowka
Bajm
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: chwyty
Dodał: alwernia
Ocena: 6 / Głosowało: 3


Kliknij i oceń opracowanie!
Kliknij aby zobaczyć opracowanie
Szklanka wody Dodaj Szklanka wody do schowka
Bajm
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: chwyty
Dodał: alwernia
Ocena: 6 / Głosowało: 1


Kliknij i oceń opracowanie!
Kliknij aby zobaczyć opracowanie
Nie Ma Wody Na Pustyni Dodaj Nie Ma Wody Na Pustyni do schowka
Bajm
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: chwyty
Dodał: marius666
Ocena: 6 / Głosowało: 2


Kliknij i oceń opracowanie!
Kliknij aby zobaczyć opracowanie
O Tobie Dodaj O Tobie do schowka
Bajm
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: chwyty
Dodał: tomecki199
Ocena: 3 / Głosowało: 5


Kliknij i oceń opracowanie!
Kliknij aby zobaczyć opracowanie
Piechotą do lata Dodaj Piechotą do lata do schowka
Bajm
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: chwyty
Dodał: alwernia
Ocena: 5 / Głosowało: 2


Kliknij i oceń opracowanie!