Wykonawcy:   A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż 1-9

Wykonawcy / D / Dave Matthews Band

Tytuł utworu: Pokaż wszystkie tabulatury i akordy
szukaj tylko w zbiorach Dave Matthews Band

Dave Matthews Band - historia, muzycy, dyskografia..

Dave Matthews Band (DMB) – amerykański zespół muzyczny założony w Charlottesville, w stanie Virginia, na początku 1991 roku przez urodzonego w RPA Dave'a Matthewsa. W początkowych latach działania w skład zespołu wchodzili Carter Beauford (perkusja), Stefan Lessard (gitara basowa),LeRoi Moore (saksofon), Boyd Tinsley (skrzypce), Peter Griesar (instrumenty klawiszowe). W roku 1994 Peter Griesar opuścił zespół, w 2008 zmarł w wyniku wypadku saksofonista LeRoi Moore, koncert zagrany w Los Angeles 19 sierpnia został zadedykowany zmarłemu koledze, Dave podczas przerwy powiedział "It's always easier to leave than to be left".

Początki

Pierwszy publiczny występ zespołu miał miejsce 11 maja 1991 na przyjęciu, którego gospodarzem była Lydia Condor w South Street Warehouse (znanym jako The Pink Warehouse) w centrum Charlottesville. W listopadzie 1993 ukazał się pierwszy album zespołu Remember Two Things, będący zapisem jednego z występów grupy w klubie The Muse Music Club na wyspie Nantucket. Album stał się przebojem popularnych w USA studenckich list przebojów, emitowanych przez rozgłośnie uniwersyteckie. W tym samym roku Peter Griesar opuścił zespół, ponieważ nie mógł dostosować się do ciągłych podróży.

Zainteresowanie dużych wytwórni płytowych zespołem zaowocowało nagraniem na początku 1994 roku albumu Under the Table and Dreaming w wytwórni RCA. Płyta ma status poczwórnie platynowej, a promujący ją singel What Would You Say sprzedano w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Jednocześnie zespół wyruszył w pierwszą wielką trasę koncertową po USA, grał też koncerty w Europie.

Dalszy rozwój kariery 

Kolejny album Crash zadebiutował na 2. pozycji listy Billboardu, proponując słuchaczom hity takie jak So Much to Say, Two Step oraz największy do dziś przebój zespołu "Crash Into Me". Album "Crash" okazał się wielkim sukcesem komercyjnym i artystycznym. Płyta otrzymała 4 nominacje do prestiżowej nagrody "Grammy" oraz pokryła się siedmiokrotnie platyną. W tym czasie grupa wydała zdecydowaną wojnę komercyjnym bootlegom, które przynosiły niebagatelny dochód nielegalnym sklepom muzycznym w USA. Walka zakończyła się sukcesem DMB, a ogromna większość podziemnych sklepów handlujących bootlegami została zdelegalizowana, a ich właścicielom postawiono zarzuty kradzieży własności intelektualnej.

Warto dodać, że DMB odnoszą się z życzliwością do nagrywania koncertów dla celów prywatnych. Podczas koncertu można dokonać nagrania poprzez wniesiony przez siebie sprzęt. Do roku 1995 zezwalano na nagrywanie koncertów bezpośrednio z aparatury zespołu.

Ważnym krokiem przeciwko nielegalnym bootlegom było wydanie dwupłytowego albumu Live at Red Rocks, jesienią 1997, który miał zapewnić fanom dostęp do ich ulubionych utworów, granych na żywo i zapisanych w doskonałej jakości.

Od roku 1998 z zespołem występuje Butch Taylor w roli klawiszowca.

Trzeci, uważany przez krytyków muzycznych i fanów zespołu za najlepszy w dyskografii DMB, studyjny album Before These Crowded Streets, debiutował na 1. miejscu Billboardu. Dzięki sprzedaży 421 tysięcy egzemplarzy w ciągu pierwszego tygodnia od ukazania się albumu na rynku płyta ta zrzuciła z miejsca pierwszego magazynu Billboard ścieżkę dźwiękową do filmu "Titanic". Ścieżka dźwiękowa do tego filmu była na pierwszym miejscu listy Billboard przez 16 tygodni z rzędu. "Before These Crowded Streets" zawierał m.in. balladę Spoon, którą z Davem zaśpiewała Alanis Morissette. Na płycie można również usłyszeć m.in. gitarzystę Tima Reynoldsa oraz Kronos Quartet.

Kolejny album nagrany na żywo to Listener Supported. Był on zapisem koncertu z Continental Airlines Arena z East Rutherford w stanie New Jersey. Wydano zapis CD, VHS i DVD.

W roku 2000 ma miejsce przeciek i nagrania z przygotowywanego albumu zostają rozpowszechnione w sieci internet. Szybko grupa kłóci się ze Stevem Lillywhitem i rezygnuje ze współpracy z tym producentem. Nagranie to znamy jako The Lillywhite Sessions. Zostało ono nielegalnie rozpowszechnione w internecie i jest do dziś obiektem westchnień fanów.

W roku 2000 ukazał się album Everyday – krążek, na którym Dave gra na elektrycznej gitarze barytonowej. Ku ogromemu zdziwieniu wszystkich na albumie nie ma ani jednej piosenki, która została opublikowana wcześniej w sieci internet jako The Lillywhite Sessions. Zespół był tak bardzo niezadowolony z efektów pracy z Lillywhitem, że postanowił skomponować i nagrać kompletnie nowy materiał. Płyta odniosła ogromny sukces komercyjny i zadebiutowała na 1 miejscu listy Billboard (755 tysięcy egzemplarzy w pierwszym tygodniu od ukazania się płyty w sklepach). Po konflikcie między zespołem a Lillywhitem, produkją płyty zajął się Glenn Ballard znany ze współpracy m.in. z Alanis Morissette. Największym przebojem pochodzącym z tego albumu jest The Space Between. W piosence "MotherFather" gościnnie na gitarze elektrycznej zagrał bliski przyjaciel zespołu Carlos Santana. Był to kolejny etap współpracy między Matthewsem i Santaną. Po wspólnym nagraniu piosenki "Love of My Life" z albumu Supernatural oraz kilku wspólnych koncertach, mistrz gitary elektrycznej zagrał na płycie Dave Matthews Band.

W roku 2001 wydano na VHS i DVD kompletny w owym czasie zestaw teledysków zespołu, pod tytułem Dave Matthews Band, The Videos 1994-2001.

W tym samym roku ukazał się album Live in Chicago, dokumentujący koncert z udziałem znakomitego basisty jazzowego - Victora Wootena oraz legendarnego saksofonisty Jamesa Browna - Maceo Parkera. Przez wielu fanów to właśnie ten album uważany jest za najlepszy album koncertowy w dyskografii zespołu.


Rok 2002 przynosi długo wyczekiwany album Busted Stuff. Płyta jest powrotem do materiału nagranego przed ukazaniem się albumu Everyday z producentem Stevenem Lillywhitem. Materiał wcześniej odrzucony w całości przez zespół wypełnia zdecydowaną większość albumu Busted Stuff. Produkcję płyty zlecono młodemu producentowi Stephenowi Harrisowi, który wcześniej był współpracownikiem Lillywhite`a. Płyta debiutuje na pierwszym miejscu listy Billboard.

Trasę koncertową promującą album Busted Stuff dokumentuje album Live at Folsom Field, Boulder, Colorado – CD, VHS i DVD zespołu przynosi fanom niespotykaną dotąd u DMB jakość przekazu – obraz z 22 kamer, dźwięk w formacie 5.1 i wiele przebojów.

Ostatnie lata

The Central Park Concert to wydany w 2003 najbardziej znany album koncertowy Dave Matthews Band. Gościnnie z zespołem podczas tego koncertu wystąpił gitarzysta rockowy znany z The Allman Brothers Band - Warren Haynes. Koncert w Central Parku był spektakularnym przedsięwzięciem, które miało miejsce zaledwie 2 lata po ataku terrorystycznym na World Trade Center. Koncert zgromadził ponad 100 tysięcy fanów zespołu. Do zabezpieczenia tak dużej imprezy zgromadzono ogromne środki bezpieczeństwa, a gościem honorowym, który miał również patronat nad koncertem, był burmistrz Nowego Jorku - Michael Bloomberg. Efekt można zobaczyć na DVD oraz usłyszeć na 3-płytowym albumie CD.

Wydany w 2004 zestaw The Gorge był dostępny w 2 wersjach – 2 CD + DVD lub 6 CD. Jest to zapis monumentalnego występu grupy w amfiteatrze Gorge położonym w stanie Washington. Zespół, regularnie podczas każdej trasy koncertowej, spędza tam całe weekendy ze swoimi fanami grając 3 lub 4 koncerty dzień po dniu. Amfiteatr Gorge jest drugim takim miejscem obok amfiteatru Red Rocks, znajdującego się nieopodal Denver.

Rok 2005 przynosi najnowszy jak dotąd studyjny album grupy Stand Up, nagrany z nowym producentem Markiem Bastonem. Płyta tradycyjnie już ląduje na pierwszym miejscu listy Billboard. Singlami promującymi album są American Baby i Dreamgirl. Do piosenki "Dreamgirl" nakręcono teledysk z udziałem bliskiej przyjaciółki Dava Matthewsa oraz wieloletniej fanki zespołu Juli Roberts. Był to pierwszy publiczny występ aktorki po urodzeniu bliźniaków.

Album koncertowy Weekend on the Rocks z 2005 dokumentuje występy zespołu w amfiteatrze Red Rocks nieopodal Denver. podobnie jak album Gorge, równiez album Weekend on The Rocks można kupić w wersjii 2CD + DVD lub 8CD + DVD.

Rok 2007 dla zespołu to cała seria kolejnych koncertów. Tym razem zespół nie ograniczał się jednak tylko do USA i Kanady i odwiedził również Australię i Europę (koncerty w Lizbonie, Dublinie, Brukseli oraz Londynie). Jak dotąd, pomimo spektakularnych sukcesów za oceanem, zespół był słabo znany w Europie. Ku zaskoczeniu muzyków mini-trasa europejska okazała się sporym sukcesem komercyjnym (blisko 20 tysięcy fanów zespołu na koncercie w Lizbonie), co zaowocowało wydaniem koncertu z Lizbony na CD jako Live Trax Vol. 10. Podczas europejskich koncertów DMB zespołowi towarzyszył gitarzysta Tom Morello znany z zespołów Rage Against The Machine i Audioslave.

Kolejnym albumem koncertowym zespołu jest "Live at Piedmont Park". Ogromny koncert z Atlanty (z udziałem blisko 70.000 fanów zespołu) można od grudnia 2007 obejrzeć w wersji DVD, jak i posłuchać na CD. Na albumie można usłyszeć kilka nowych utworów, takich jak: #27, Cornbread czy Eh Hee. Podczas koncertu w Atlancie zespół wykonał również piosenkę z repertuaru legendarnego zespołu rockowego Allman Brothers Band - Melissa - wspólnie z liderem Allman Brothers Band - Greggiem Allmanem. To również pierwsze oficjalne wydawnictwo koncertowe, na którym pojawia się utwór The Dreaming Tree (z albumu Before These Crowded Streets).

Obecnie zespół nagrywa nowy album studyjny, który powinien ukazać się na rynku jeszcze w roku 2008. Zespołu nie opuszczają jednak problemy. Po odejściu z zespołu Butcha Taylora poważnemu wypadkowi uległ LeRoi Moore, który zakończył się nieoczekiwaną śmiercią 19 sierpnia 2008 roku. Obecnie trudno wyrokować, czy kolejny album zostanie wydany zgodnie z planem. Pomimo tych wszystkich problemów zespół zdecydował się na kontynuowanie wcześniej rozpoczętej trasy koncertowej.

Podczas Summer Tour 2008 w zamian za LeRoi Moore uczestniczy Jeff Coflin, saksofonista z Bela Fleck and The Flecktones, oraz Tim Reynolds grający na gitarze elektycznej. Rok 2008 jest jedynym w którym nie zadebiutowała żadna nowa piosenka. Koncert zagrany w Busch Stadium 7 czerwca zostanie wydany 30 września jako Live Trax. Vol. 13 , i będzie on obejmował między innymi takie piosenki jak Recently>Water into Wine które nie było grane w przeciągu 10 lat, cover Neil'a Young'a Hey Hey, My My oraz Thank You (cover Sly and the Family Stone). Zespół uczestniczył w dwóch festiwalach muzycznych, Rothbury Festival zagrany 7 lipca oraz Mile High Music Festiwal zagrany 20 lipca, oba festwale były dostępne do oglądania na żwyo przez internet. Planowany jest koncert Farm Aid 2008 z udziałem Dave Matthewsa i Tima Reynoldsa 20 września oraz mini tour składający się z 4 koncertów w Ameryce Południowej z prawdopodobnym udziałem Tima Reynoldsa i Jeff'a Cofflin'a.

 

Działalność charytatywna i polityczna 

DMB należy do zespołów zaangażowanych w liczne projekty o charakterze charytatywnym i społeczno-politycznym. Zespół ma na koncie wiele występów, których celem jest zbieranie funduszy dla ludzi, organizacji i potrzebujących wsparcia jednostek pozarządowych.

Dave Matthews wraz z firmą produkującą lody prowadzi kampanię przeciwko globalnemu ociepleniu (strona kampanii). Zespół posiada również własną fundację – Bama Works Foundation. Realizuje ona rozmaite cele na całym świecie i często organizuje charytatywne aukcje (strona fundacji). Zespół aktywnie uczestniczył także w głośnej akcji Vote for change, wraz z Brucem Springsteenem, R.E.M., Pearl Jam i innymi artystami, zachęcając Amerykanów do głosowania na senatora Johna F. Kerry.

W roku 2008 - Dave Matthews, pomimo dużej sympatii dla Billa Clintona, oficjalnie poparł kandydaturę Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W specjalnym liście opublikowanym na oficjalnej stronie zespołu, Matthews wyjaśniał również powody swojej decyzji.

Dyskografia

Dave Matthews Band

Dave Matthews i Tim Reynolds 

Dave Matthews 

Boyd Tinsley

Wideografia

Nagrody

Nagrody Grammy 

Nagrody VH1

  • Coolest Fan Website (nancies.org, 2000) — nagroda
  • My Favorite Group (2001) — nagroda
  • Must Have Album (Everyday, 2001) — nagroda
  • Damn I Wish I Wrote That! ("The Space Between," 2001) — nagroda
  • Coolest Fan Website (nancies.org, 2001) — nagroda

Zamieszczony materiał w całości pochodzi z serwisu Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/) i udostępniany jest na licencji GNU Free Documentation License.

Śpiewnik gitarowy / D / Dave Matthews Band