Wykonawcy:   A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż 1-9

Wykonawcy / G / Gorillaz

Tytuł utworu: Pokaż wszystkie tabulatury i akordy
szukaj tylko w zbiorach Gorillaz

Gorillaz - historia, muzycy, dyskografia..

Gorillaz – wirtualny zespół tworzący muzykę będącą połączeniem rapu, rocka i innych gatunków muzycznych.

Stworzony został przez Damona Albarna i Jamie Hewletta całkowicie spontanicznie. Sukces nie był planowany. Zespół istnieje od 1998. Zadebiutował singlem Clint Eastwood i płytą Gorillaz. Później, z owej płyty przyszły trzy kolejne single: 19/2000, Rock The House i Tomorrow Comes Today. Po nich zostały wydane kolejne dwa albumy, G Sides i Spacemonkeyz Versus Gorillaz – Laika Come Home, składające się w większości z remiksów utworów z płyty Gorillaz. Najnowszym albumem jest Demon Days składający się z wyłącznie nowych kawałków. Wraz z nim ukazały się cztery promujące go single: Feel Good Inc., DARE, Dirty Harry i podwójny singel: El Mañana/Kids With Guns, które odniosły sukces na rynku muzycznym. Zespół cechuje wyjątkowy, wirtualny image. Członkowie nigdy nie pokazują się osobiście, nawet na koncertach (z wyjątkiem pięciu występów w Manchesterze i Nowym Jorku) czy rozdaniach nagród.

W roku 2005 na rozdaniu nagród MTV Europe Music Awards 2005 w Lisbonie (Portugalia) zdobył nagrodę dla najlepszego zespołu. Nominowany był dodatkowo w kategorii Najlepszy Videoclip oraz Najlepsza Piosenka za Feel Good Inc..

Skład wirtualny 

Historia

Cała historia zespołu dzieli się jak na razie na części zwane "Phase", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "Faza". Dotychczas Gorillaz miało 3 oficjalne fazy: "Phase One", "Phase One Point Five", "Phase Two". Aktualnie trwa nieoficjalna "Phase Two Point Five".

Phase One: Celebrity Takedown 

Pierwszym rozdziałem w historii Gorillaz jest PHASE ONE: CELEBRITY TAKEDOWN. Zaczęła się w chwili gdy na rynek weszła EP-ka "Tomorrow Comes Today", która odbiła się wielkim echem w podziemnej scenie muzycznej Wielkiej Brytanii. Zaraz po tym pojawiła się strona internetowa www.gorillaz.com, która przedstawiała Kong Studios, czyli studio nagraniowe i dom członków Gorillaz w jednym. Zespół zdobył sobie światową sławę wydając singel "Clint Eastwood" 5 marca 2001 roku. Zaraz potem (26.III.01) Gorillaz wydało swój pierwszy prawdziwy album zatytułowany po prostu Gorillaz. Z tej płyty pochodzą jeszcze trzy single: "19/2000", "Rock The House" i "Tomorrow Comes Today". Dwa ostatnie cieszyły się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii, kiedy "Clint Eastwood" i "19/2000" święciły triumfy w Stanach Zjednoczonych Ameryki. To właśnie "19/2000" zyskało sobie największą rzeszę fanów, ponieważ została ona umieszczona na ścieżce dźwiękowej popularnej gry komputerowej FIFA 2002. Pod koniec roku 2001, zespół nagrał razem z zespołem D12 (bez udziału Eminema) piosenkę przeciwko atakom z 11 września 2001. Piosenka nosiła tytuł 911. Został do niej stworzony trzydziestosekundowy mini klip. W tym samym czasie płyta G-Sides została wydana na rynek japoński. Była to kompilacja B-Sidów z pierwszej płyty (piosenek, które nie zmieściły się na pierwszą płytę). Zaraz potem Gorillaz wystąpiło po raz pierwszy na żywo, podczas Brit Awards 2002 jako animacje wyświetlane na wielkich ekranach. Zagrali piosenkę "Clint Eastwood", przy której rapował zespół Phi Life Cypher. W połowie 2002 roku grupa Spacemonkeyz wydała cover-album (album z samymi przeróbkami) pierwszej płyty Gorillaz. Płyta nosiła nazwę "Laika Come Home". Wyszedł jeden singel: "Lil' Dub Chefin'"(przeróbka M1A1), do którego później zrobiono wideo klip.

Phase One Point Five

W listopadzie 2002 roku zespół wydał swoje pierwsze DVD zatytułowane "Phase One: Celebrity Takedown". Znajdowały się tam wszystkie wideoklipy, Gorillaz jakie dotąd powstały: "Clint Eastwood", "19/2000", "Rock The House", "Tomorrow Comes Today" i ukryty klip "Lil' Dub Chefin'". Oprócz tego również, krótkie kreskówki z udziałem zespołu zwane "The Gorillaz Bites", dwa występy na żywo, film dokumentalny, który stworzyli Damon i Jammie, niedokończony teledysk do piosenki 5/4 (Five, Four) i wiele różnych dodatków. Wraz z wydaniem Tego DVD rozpoczęła się "Phase One Point Five". Wtedy też oficjalna strona Gorillaz przeżywała kryzys. Nie można było zwiedzać Kong Studios jak zwykle. Trzeba było używać specjalnego robota G.R.3.G, który w postaci samochodu poruszał się po studiu w środowisku Shockwave.

Phase Two: Slowboat To Hades 

Dopiero 8.XII.2002 oficjalna strona zespołu powróciła do dawnej postaci z nowym klipem, który można było obejrzeć jedynie na tej witrynie. Był to jedyny nieoficjalny teledysk Gorillaz – Rock It. Wraz z jego pojawieniem, wzrosły szanse na to, że już niedługo zespół wyda kolejny album. Wiadomo było, że nad brzmieniem albumu będzie czuwał znany producent i raper Danger Mouse. Wtedy też ogłoszony został konkurs "W Poszukiwaniu Gwiazdy", którego zwycięzca miał pomóc w tworzeniu jednego z teledysków Gorillaz. Niedługo po tym została wydana druga promocyjna książeczka "2005 Promo Booklet" z dziełami Jamiego Hewletta przedstawiająca zespół. Została w niej zawarta również reklama brytyjskiej "podziemnej" akcji "REJECT FALSE ICONS", która miała na celu krytykę światowych gwiazd muzyki komercyjnej. Nowy album miał się początkowo ukazać w marcu 2005 roku, lecz później przesunięto datę wydania na maj. Tytuł nowej płyty miał brzmieć "We Are The Happy Landfil", lecz później zdementowano tę informację i potwierdzono tytuł "Demon Days". Pierwszym utworem, który został oficjalnie opublikowany był "Dirty Harry", który ukazał się na winylowej płycie (12"), ale na pierwszy singel wybrano piosenkę "Feel Good Inc.". Singel ten zadebiutował na dwudziestym drugim miejscu brytyjskich list przebojów już tydzień przed wydaniem "Demon Days". Stało się tak, ponieważ płytę można było kupić tydzień przed premierą w sklepach internetowych. Gdy album się ukazał "Feel Good Inc." Wspięło się na drugie miejsce i utrzymało tą pozycje przez osiem następnych tygodni (nigdy wcześniej żaden singel nie uzyskał takiego wyniku). W tym samym czasie płyta "Demon Days" zdobyła pierwsze miejsce, ale spadła na dwudzieste dziewiąte miejsce w czasie siedmiu tygodni. Taki sam los spotkał pozostałe dwa single które zaraz po swojej publikacji uzyskały pierwsze miejsca na światowych listach przebojów. Były to: "DARE" i "Dirty Harry". Jamie Hewlett 6.XI.2005 roku wysłał informację do strony internetowej Gorillaz-Unofficial, że wydany zostanie czwarty singel, a mianowicie "El Mañana", lecz później dodano, iż będzie to podwójny singel "El Mañana/Kids With Guns". Zwycięzca konkursu "W Poszukiwaniu Gwiazdy" mógł pomóc przy produkcji teledysku "El Mañana", który niedawno ujrzał światło dzienne. 2 kwietnia 2006 roku płyta Demon Days uzyskała miano pięciokrotnie platynowej płyty. W Wielkiej Brytanii potrzeba do tego 300.000 sprzedanych egzemplarzy (w USA 1 000 000), więc płyta przez niecały rok została sprzedana w co najmniej 1 500 000 egzemplarzach tylko w Wielkiej Brytanii, bijąc tym samy rekord płyty Parklife Blur, który ustanowił sam Damon Albarn.

W listopadzie 2005 roku Gorillaz zagrało swoje pierwsze koncerty promujące płytę Demon Days. Pięć występów pod rząd w Manchester Opera House w dniach 1 – 5 listopada z okazji Manchester International Festival zostało zarejestrowanych, 27 marca zostało wydane DVD Demon Days Live z zapisem wideo piosenek z tych właśnie koncertów. Zaraz po wydaniu tego DVD Gorillaz powtórzyło serię koncertów, ale tym razem w Apollo Theatre, w Nowym Jorku. Odbyły się one w dniach 2 – 6 kwietnia 2006 roku. Te koncerty również były rejestrowane, lecz nie zostały wydane na DVD. Z drugiej strony, można je było obejrzeć w internecie.

30 października światło dzienne ujrzało trzecie już DVD Gorillaz Phase Two: Slowboat To Hades. Formą przypomina Phase One: Celebrity Takedown, gdyż tak jak poprzednik jest "sprawozdaniem" z danej fazy.

Phase Two Point Five (nieoficjalna) 

Gorillaz wydaje nową płytę, podobnie jak w wypadku G-Sides, złożoną z piosenek, które nie znalazły się na płycie długogrającej. D-Sides to album dwupłytowy, pierwszy dysk zawiera odrzuty z sesji Demon Days, a drugi remiksy utworów z tej sesji.

Książka 

26 października 2006 roku na rynku brytyjskim pojawiła się książka autobiograficzna zatytułowana Rise of the Ogre. Została napisana przez Cass'a Browne'a oraz członków zespołu Gorillaz. Na 304 stronach dowiadujemy się o ciekawostkach dotyczących zespołu, genezie powstawania kolejnych utworów i tajemniczych historiach z życia samych artystów. Książka jest bardzo bogato ilustrowana przez jednego z członków zespołu Jamie'go Hewlett'a.

Film "Bananaz" 

Trwają również prace nad pełnometrażowym filmem o Gorillaz zatytułowanym "Bananaz". Będzie to film dokumentalny przedstawiający całą karierę zespołu Gorillaz. Produkcja ma się rozpocząć we wrześniu 2007. Po raz pierwszy będzie on pokazany na Berlin Film Festival 7 lutego 2008 roku. Światowa premiera zapowiadana jest na 13 lutego 2008 roku.

Zespół zapowiada jednocześnie, że soundtrack do filmu będzie jednocześnie trzecią płytą z premierowym materiałem po "Gorillaz" i "Demon Days".

Dyskografia 

DVD 

Teledyski

Zamieszczony materiał w całości pochodzi z serwisu Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/) i udostępniany jest na licencji GNU Free Documentation License.

Śpiewnik gitarowy / G / Gorillaz
Najczęściej pobierane opracowania:

Kliknij aby zobaczyć opracowanie
Feel good Inc. Dodaj Feel good Inc. do schowka
Gorillaz
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: chwyty
Dodał: kaziu92
Ocena: 3 / Głosowało: 6


Kliknij i oceń opracowanie!
Kliknij aby zobaczyć opracowanie
Feel Good (bass) Dodaj Feel Good (bass) do schowka
Gorillaz
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: tabulatura
Dodał: noodle89
Ocena: 6 / Głosowało: 1


Kliknij i oceń opracowanie!
Kliknij aby zobaczyć opracowanie
Feel good inc. (bass) Dodaj Feel good inc. (bass) do schowka
Gorillaz
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe informacje
(+) Ściągnij   (+) Pokaż   (+) Drukuj   (>) Zgłoś błąd

Rodzaj opracowania: tabulatura
Dodał: Moria
Ocena: 6 / Głosowało: 2


Kliknij i oceń opracowanie!